RITUÁLY | Osobní rozvoj, Viva Energia

 

RITUÁL JE POSVÁTNÉ UCTĚNÍ CYKLŮ NAŠEHO ŽIVOTA

 

Rituál poskytuje prostor a čas k uctění, zastavení se, poděkování a vyslání záměru. Tento čas je pro nás všechny po věky věků tak moc důležitý a vyživující. Na rituálech je krásné, že jsou rozmanité tak, jako lidé sami. Od zábavných, hlubokých, vážných až po velmi spirituálně laděné poskytují všem to, co zrovna potřebují. Jsou velmi individuální a před začátkem rituálu je potřeba osobní setkání a vzájemné naladění se včetně poznání potřeb ženy, rodiny či komunity.

Ceny včetně úvodní schůzky a veškerého potřebného materiálu se pohybují v rozmezí od 800 do 3 500,-. Jsou hodinové, několikahodinové, jednodenní, víkendové i jako součast oslav, svateb, křtin, atd ...

Více informací o rituálech najdete v tomto článku - http://janahruskovablog.webnode.cz/l/ritualy/

 


 

Nejčastější rituály, v kterých provádím, jsou:

 

Menarché

Tento rituál je určen holčičkám ve věku od 9 do 14 let, nicméně i dospělým ženám, které si potřebují doprožít a ledacos takzvaně "opravit" v procesu jejího menstruačního cyklu.

Tak jako všechny rituály, tak i tento je velmi individuální. Nicméně to, co mohou dívky a ženy očekávat je určitě práce s tělem, sdílení příběhů, uctívání jejího těla meditací, pradávnými příběhy, jakož i pravdivými příběhy žen z její rodiny, tvorbou, tancem a samozřejmě zodpovězení všech možných i nemožných otázek.

Vytváříme si společný oltář hojnosti ženské menstruace - tématické obrázky, čerstvé "ženské" ovoce, rituální kalich červeného vína, bylinkový čaj a vhodné masážní olejíčky, s kterými danou dívku/ženu namasíruji (případně provedeme společnou masáž, je-li rituál koncipován jako setkání s celou ženskou rodinou dané dívky) ... Na závěr jdeme dívce něco krásného koupit a obdarováváme ji, aby si celý život pamatovala, že její menstruační cyklus je DAR, který si zaslouží být každý měsíc oslavován včetně ostatních cyklů ... ♥

 

 

Rituál pro nevěsty

Krásný zamilovaný a hýčkací rituál. Největší hloubku má, když má žena kolem sebe, jí, blízké ženy - maminka, teta, kamarádky, kmotry, babičky, je-li to možné i budoucí tchýně ... výběr je ponechán zcela na ní. Každá z žen má za úkol vyrobit ji nějaký krásný dárek, který ji bude celý život připomínat oslavu jejího vstupu do manželství od těch nejdůležitějších žen jejího života.

Rituál je opět na základě úvodní schůzky koncipován tak, aby splňoval nevěstiny přání a potřeby. Avšak nikdy nezapomínáme na opečování nevěsty, sdílení příběhů, odpovězení na všechny možné otázky, které nevěsta může mít, ošetření jejích tužeb, strachů i přirozených obav ... také může vzniknout velmi důležitý prostor na odpuštění věcí, které povětšinou v dlouhodobějším vztahu mohou být a před svatbou je dobré za nimi udělat velkou tlustou čáru, aby nevěsta vstupovala do manželství jako znovuzrozená a očištěná od veškeré bolesti či strachu ( a k tomuto účelu je rituál doslova báječný ).

Na závěr můžeme jít oslavovat, tančit anebo se jen v klidu projít k vodě, do přírody a ladit se na krásný ženský aspekt, který se v nevěstě rozhodně mění a my jí můžeme být podporou, na kterou se může obracet :).

 

 

Rituál pro nastávající maminky

Období, kdy se žena připravuje na úplně novou životní roli a úkol, a to být MATKOU je VELMI důležité. Nezačíná to jen během těhotenství, ale velmi často i měsíce, někdy i roky předtím, když žena sama v sobě cítí, že její mateřská část života se blíží. Říkají jí to její emoce, tělo, pocity a intuice. U některé ženy přijde těhotenství neplánovaně, u jiné se jedná o delší vědomou přípravu ještě před početím. Ať již tak, či onak, rituál pro nastávající maminky je velmi krásný, čistící a hluboký.

Věnujeme se, jak sdílení o tom, co právě teď cítí, prožívá, čeho se bojí, na co se těší, s čím je v okolí konfrontována (protože velmi často jsou nastávající maminky postaveny před situace, kdy mají obhajovat to, jak chtějí prožívat těhotenství, porod i mateřství samotné) a také neopomínáme důležité ženské mateřské příběhy v rodině. Nastávající maminku připravuji na mateřství také skrze meditaci, dotknutí se jejího vnitřního dítěte a energetické rozmluvy s jejím děťátkem, které se chystá za ní, co nevidět, přijít. :)

Pracujeme s energií, bylinkami, příběhy, tvorbou, možné i toulky přírodou (rozjímání u vody obklopené silnými stromy a větrem je pro nastávající maminky a děti velmi důležité).

 

 

Rituál puštění/rozloučení/odevzdání

V životě se setkáváme s mnoha situacemi, kdy potřebujeme pustit, rozloučit se, odevzdat ... a to není vždy tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Ať již se jedná o rozchod s partnerem, odchod z práce, potřeba čelit novým situacím, začátkům, a s tím souvisejícími konci stávajícího, rituál puštění/rozloučení je velmi nápomocným. Je to moment, kdy si dáme prostor a úctu k dané situaci/člověku/okolnosti před kterou jsme byli postaveni anebo kterou jsme si cíleně sami rozhodli.

Při rituálu se děje jakýsi přerod - to, co by se nás jinak mohlo držet i několik let se v daném momentu pohne. A to díky pravdivosti, otevřenosti a technice uctění, poděkování, pochopení a dovolení si prožít autentické emoce související s koncem. Rituál nás připraví na nové začátky bez tak velkých pocitů viny, strachu, smutku anebo nevraživosti či jiných na strachu založených emocích a myšlenkách.

Smutnými, ale přitom velmi krásnými a silnými momenty jsou rituály smrti, kdy se loučíme s našimi blízkými. Pravděpodobně zní zvláštně popisovat tento rituál jako krásný, když se v našem vnímání jedná o tak smutnou záležitost. Nicméně, svým způsobem je to velmi krásný moment, kdy si dovolíme jít naplno do své bolesti, a to v prostředí, které je podporující, nestranné, milující a chápavé. Dovolíme si i též pochopit mnoho souvislostí a toto vědomí je nám při procesu vstřebávání velice nápomocné.

 

 

Rituál uctění ženského těla

Nádherný posvátný a láskyplný rituál, který miluji obzvlášť :). Užívám si totiž ten moment, kdy si žena řekna - JSEM ŽENA A ZASLOUŽÍM SI TU NEJLEPŠÍ PÉČI, ZASLOUŽÍM SI OCENIT, UCTÍT A OCENIT SAMU SEBE JEN PROTO, ŽE JSEM.

V tomto rituálu pracujeme opět s příběhy souvisejícími s ženskou historií, prazákladem ženského těla a mýtů; dále s masáží, práce s energií, tvořivostí, tancem. V případě individuální domluvy klidně i oslavy venku v kavárně, restauraci, baru, přírodě, při nákupech, kadeřnice, ... jak jsem již výše zmínila, rituály jsou velmi individuální, takže i tento ♥.

Na co však dbám je zaměřit pozornost dané ženy či skupinky na lásku k sobě samé, ke svému tělu, své přirozenosti a zažít to, co by si žena sama zprostředkovat třeba nedokázala a to, na co do konce života jen tak nezapomene. Samozřejmě v pozitivním slova smyslu :))).